2025. július 12. szombat,
Izabella, Dalma napja.
Kalendárium

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

 George Sandot nem hívták se George-nak, se Sandnak. Férfineve ellenére nő volt. Egy idoben a legolvasottabb, leghíresebb, sot leghírhedtebb regényíró volt egész Európában. Romantikus, olykor vadromantikus történetekkel szórakoztatta, egyszerre lelkesítette és botránkoztatta olvasóit, kritikusait, még az államférfiakat is. Hiszen eloharcosa volt a nok egyenjogúságának, küzdött a szerelem szabadságáért, ünnepelte a munka hoseit, hangos szót emelt az elnyomottak, az üldözöttek, a nyomorgók érdekében. A korai feministáknak ugyanolyan irodalmi példaképe volt, mint a korai szocialistáknak.

...
 Akik járatosak a magyar irodalom század eleji történetében, általában azt vallják, hogy A zöldköves gyűrű a legjobb magyar regények egyike. Ez a harmincesztendős korában meghalt fiatalember, aki előbb Kolozsvárott földrajz-történelem szakos tanárnak készült, majd Nagyváradon újságíró lett, és már közben tizenkilenc éves korában elnyerte egy történelmi regénypályázat első díját, huszonegy éves korától kezdve a budapesti újságok és folyóiratok legnépszerűbb szerzői közé tartozott, akinek novelláit ugyanolyan szívesen közölte a haladó Nyugat, a mérsékelten liberális-demokrata Pesti Napló és a szociáldemokrata Népszava. Mindenkihez tartozására mi sem jellemzőbb, mint hogy egyik regényét folytatásokban a katolikus egyházi érdekeltségű Élet, egy másikat a zsidó hitközség lapja, az Egyenlőség közölte.

...
 Emily a yorkshire-i Thorntonban született Patrick Brontë és Maria Branwell ötödik gyermekeként (a hat közül). 1820-ban a család Haworth-ba költözött, ahol édesapja káplán lett. Ebben a környezetben mutatkozott meg igazán tehetsége az irodalomhoz. Gyermekkorában, édesanyja halála után, a három nővér - Charlotte, Emily, Anne - és fiútestvérük, Branwell képzeletbeli birodalmakat találtak ki (Angria, Gondal, Gaaldine) és történeteket írtak hozzájuk.

1837 októberében Emily nevelőnőként kezdett dolgozni Miss Patchett női akadémián Law Hill Hall-ban, Halifax közelében. 1842 februárjától Charlotte-tal egy magániskolába járt Brüsszelbe, majd iskolát nyitottak az otthonukban, ám nem voltak tanulóik.

...
Régi nemesi család sarja, apja Sáros vármegye alispánja, majd főispánja, aki támogatta Szinyei Merse Pál festőszándékát. 1864-ben beíratta a müncheni akadémiára, ahol Strähuber, Anschütz, majd Wagner Sándor voltak mesterei, de hamar kapcsolatba került a kiváló pedagógus Pilotyval is, akinek 1868-ban növendéke lett. Mestereitől azonban csak a biztos rajztudást, a szerkesztés szabályait tanulta meg, az akadémikus formanyelvet sohasem vette át.

 

Már fiatalkori műveiben is megmutatkozott közvetlensége, művészetének egyéni hangja, koloritgazdagsága. Pilotynál együtt tanult Leibllel, s a müncheni tárlatokon találkozott Courbet műveivel. 1872-ben Böcklinnel kötött barátsága is a színek gazdagsága felé vonzotta. Egyéni formanyelve már 1869-ben kibontakozott a magyar plein air festészet első remekeiként napvilágot látó Ruhaszárítás és Hinta c. levegőjárta, friss vázlatában (mindkettő a Magyar Nemzeti Galériában).

...
 Az opera első nevezetes reformátora: abban a korban működött, amikor e műfaj - öncélú virtuóz áriák merő sorozatává válva - már feladta eredeti rendeltetését, a drámai kifejezést. Gluck, német születésű létére cseh és olasz zenei kiképzésben részesült (Milánóban Sammartini növendéke volt), és pályafutása is nemzetközi jelentőségű. Számottevő európai operasikerei után Bécsben volt udvari karmester, 1774-79 között a párizsi Nagyopera mutatta be operáit. Utolsó éveit Bécsben töltötte. Zenéjében sikerült megragadnia az antik dráma fenségének, hősei nemes jellemének meggyőző kifejezését.
...

 Mint az első idők sok szentjéről, Tamásról is csak néhány vonást őrzött meg számunkra a hagyomány. Alakja úgy áll előttünk, mintha valami régi festmény volna: ha a festő nem írta volna fölé a nevét, vagy nem festett volna rá egy szalagot, amiről leolvasható a kiléte, nem tudnánk megállapítani, kit ábrázol, annyira általánosak a vonások. Bizonyos mértékig így van ez minden szent esetében, aminek az az oka, hogy nem annyira a személyük a fontos, mint inkább az, amit az életük mutat nekünk, s amit az Egyház a szentté avatásukkal és az ünnepükkel elénk akar állítani.

...

 "... Az Úr megtestesülésének nyolcszáztizenkilencedik esztendejében Ügyek, -mint fentebb mondottuk- nagyon sok idő múltán Magóg király nemzetségéből való igen nemes vezére volt Scitianak, aki feleségül vette Dentumogyerben Önedbélia vezérnek Emese nevű leányát. Ettől fia született, aki az Álmos nevet kapta...
...Azonban isteni csodás eset következtében nevezték el Álmosnak, mert teherben lévő anyjának álmában isteni látomás jelent meg turulmadár képében, és mintegy reá szállva teherbe ejtette őt. Egyszersmind úgy tetszett neki, hogy méhéből patak fakad, és ágyékából dicső királyok származnak, ámde nem saját földjükön sokasodnak el. Mivel tehát az alvás közben feltűnő képet magyar nyelven álomnak mondják, és az ő születését álom jelezte előre, azért hívták őt szintén Álmosnak -ami latinul annyi mint szent-, mivel az ö ivadékaiból szent királyok és vezérek voltak születendők..." 

...

 "Minden idők legnagyobb norvég írója az 1920-ban irodalmi Nobel-díjjal jutalmazott Knut Hamsun, az impresszionista próza első számú mestere. Fő művét, egyben legismertebb alkotását találjuk ebben a kötetben. Az őserőt sugárzó remekmű az emberi fennmaradás és megélhetés lehetőségeit vizsgálja. A regény az ugart feltörő, otthont és családot teremtő paraszt házaspár kemény emberségének, büszke tragikumának történetét mutatja be. A lebilincselő elbeszélés kortól, politikától, minden befolyástól mentes és független, örök időkre szóló érvényes példát ad az emberi megmaradás, méltóság, a lehetséges kiteljesedés, az emberhez egyedül méltó élet lehetőségéről."

...
Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Változások, tavaszok
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák

Kezembe került – jobban mondva szemem elé – egy korábbi Aranylantos írásom, melyben az akkori csodálatos tavasz okán örömködöm, dicsérem és ujjongom  felszabadult, tiszta lélekkel és szívvel - és amelynek dátuma: 2008. április 23.
Akkor a glosszámat így fejeztem be:

” Minden szelíd volt és az ázott föld illata dúsan, gazdagon áradt a hatalmas és gondozott kertekből, az orgonabokrok a kerítésekre könyökölve káprázatos színorgiát dobáltak a Júlia és a Pasaréti útra, duzzadtan, ezernél is több, aprócska szirmaikkal lobogó mély-lilákat és hófehéreket lobbantottak a szemembe, orromba, olyan erővel, hogy míg felfelé baktattam a Fenyves lejtőn, hazáig éreztem hajamban az illatukat. Jobban mondva véges-végig kísértek, hiszen itt minden kert - akár egy-egy kastélypark -, virágzó, szép rendjük látványával nyugtatják lelkemet.
...fülemen a modern kor szerkentyűje, az elmaradhatatlan mp3 - mennybéli zene szól,-  zsebemben a telefon, mely megszólalt, alighogy beléptem a kapun...Mindkettő éltető erőm.
Csöndes, hálás mosolyommal föltétlen bizalmamról biztosítom a tavaszt ebben az évben is.
Vajon hányszor mondhatom még el ugyanezt...?”

Mára az utolsó kérdésre – sajnos - már pontosan tudom a választ: soha többet.
Azt hiszem, tudat alatt már akkor sejtettem, hogy az a tavasz volt életem utolsó zavartalan, felhőtlen tavasza.
2008 és 2009 tavasza között olyan óriási különbség van, amit lehetetlenség elmondani. Több oka is van. Az élet - lássuk be - nagyon kacifántos utakon vezet és vezérel minket. Túlságosan is szövevényes és göröngyös utakon – melyek olykor jóval meghaladják szépségekből, emlékekből, mosolyból, simogatásból összerakosgatott és rosszabb napokra tartalékolt, összegyűjtögetett erőnket és a meszesgödör legiszonytatóbb, legsötétebb aljára képesek taszítani minket.
De hadd meséljek szépen, sorjában…
Tudom, nem szokás ilyen erősen szubjektív jegyzetet írni, olyat, melyben a saját életemé a főszerep.
Csak néha - és ritkán - engedi meg magának az író ember. Az, aki régóta ízig-vérig újságírónak szegődött szívvel éli a mindennapjait, és csakis akkor, amikor már nagyon feszítik az élet egyre sürgetőbb, dallamtalan történései. Csak amikor már kétségbeesésében a vak világhoz kiáltja fel bánatát, tudván tudva, hogy az sem segít – ő mégis leírja ebbéli rozsdás gondolatait. Kötőfék nélkül, pőrére vetkőzve.
Ezt teszem most én is - szolgáljon mentségemül a napsütés hiánya, az eső és a ború, mely mindezt kiváltotta belőlem.

*

Ma hideg, esős, szeles június huszonkettedike van. Talán nem is emlékszem ilyen csúf június huszonkettedikére, amely egy személyes érintettség okán nekem fontos dátum. Egykor e napon ünnepeltük férjem születésnapját. Már sok éve meghalt. Még ma is csak 43 éves lenne.
És négy hónapja, ezen a télvégen hagyott itt örökre Édesanyám, és ugyancsak e télen halt meg férje, 26 éven át jóban-rosszban társa, akit – azt mondhatom -  kicsit nevelőapámnak éreztem, noha már csak felnőttként ismertem meg.

Túl sok a halál mostanában körülöttem.
És bevallom, sokat jár a gondolatom a halál előszobájában - és egyáltalán nem érzem rémisztőnek.
Hadd idézzem itt – mintegy önmagam megerősítésére - Déry Tibort, akit én nagyon sokra tartok. Tudom, sokan idegenkednek tőle, elítélik, mert egy letűnt éra "kiszolgálója"  volt, sőt, 1945-ben belépett abba bizonyos, sokat és méltán szidott pártba, és bár onnan 1956  júniusában a Petőfi-köri
sajtóvitában a pártvezetést egyoldalúan bíráló felszólalása után ki is zárták, sőt, 1957-ben kilenc évi börtönre ítélték, mégsincs sokak szívében megbocsátás számára. Az én lelkemben igen, van. Én el tudom választani a „magánembert” az „írótól”. Amit leírt, amit munkásságának tudhatunk, mi, az utókor – az nagyszerű, remek és szerethető életmű. Egy szó, mint száz – én szeretem Déry Tibor írásait. Szívesen forgatom könyveit, mert mély bölcsesség és nagyon szívemhez közelálló írói stílus fogad minden leírt oldalon.
Ma, ebben a vigasztalan, szokatlanul és vacogtatóan hűvös és általam annyira gyűlölt, őszies időben megint Déry Tibort olvasgattam. A halálról írt sorai ma újra mélyen megérintettek. Nem először – de eddig valahogy mint kívülálló olvastam ezeket a sorokat. Ma másként.
Sajnos ma sokkal jobban értem, miről ír.

”Megható ez a kétségbeesett erőfeszítés, amellyel az ember legősibb kezdetétől fogva szemét behunyja, arcát eltakarja a halál vakító sötétsége elől. Minden időknek ezt a legnagyobb, szívig hasító riadalmát igyekszik csillapítani babona, vallás és művészet, más és más eszközökkel, de ugyanazzal a céllal: erőt s bizalmat önteni az emberbe. […] A halál azonban, mint a sötétségnek egy illanása, néha legépebb perceinkben is átcikázik rajtunk,egy kevés kormot hagyva a lélekben. Vannak, akikben hosszabb időre ülepedik meg, van boldogtalan, de talán épp ezért nemes lelkű, akinek minden óráját besötétíti. […] Az emberi szellemnek egyetlen önmagához méltó mozdulata lehet: ha önmagába harap. A halálfélelemre az egyetlen méltó válasz: az öngyilkosság. Homeopata gyógymód: halállal gyógyulni ki a halálból. Aki nem tud megbékélni a azzal, hogy halandó, az legyen öngyilkos, különben méltán köznevetség tárgyává válik. Végletes következtetés ugyan, s az egyezkedésre berendezett élet – vajon szerencsénkre? – nem pártolja, de nem tudok elképzelni pontosabb s poétikusabb megoldást a halálfélelemre.”

Nekem nincs halálfélelmem, cseppnyi sem, sőt!  – sietek leszögezni, mielőtt azt hihetné bárki, hogy most a saját nekrológomat írom. Nem erről van szó. De valahogy itt settenkedik körülöttem évek óta, és egyre csak közelebbivé válik, ez tény. Nem riaszt.

Kinézek az ablakomon - kint egész nap reménytelen szürkeség uralkodott, pöffeszkedett Budán, szakadatlanul ömlött és ömlik most is az eső, míg e sorokat írom, és ahogy átnézek a hegy másik oldalára, a  november végét idéző ködsipkás Svábhegy a túloldalon pont olyan most, mint tavaly ősz végén, melyet Édesanyámmal együtt néztünk és csóváltuk az idő cudarsága miatt a fejünket.
Mennyi minden megváltozott azóta!
Csaknem minden. Igen, azt hiszem, minden. És nem a jó irányba.
...bárcsak akár egyetlen napra is, de jó lenne, ha vissza tudnám hozni azokat az – akkor kellően nem értékelt – napokat, amikor még gömbölyű volt a világ, legalábbis sokkal gömbölyűbb, mint ma, ezen a kétségbeejtően hideg június huszonkettedikén.
Ma különösképpen sebezhetőnek érzem magam.
De messze kerültem a tavaly áprilisi írásomtól, az orgonaillatos, gyönyörű Pasaréti úttól!
(Muszáj megjegyeznem, hogy Déry Tibor a Pasaréti út 20-ban lakott, pár lépésre innen, és azoktól az orgonafáktól, amiket a tavalyi írásomban megcsodáltam…)
Pedig a Pasaréti út ma is ugyanolyan, és az orgonabokrok is éppen ott állnak, ahol tavaly is olyan csodásan virítottak.

Én lettem más.
És nem várok semmitől sem javulást, hiszen amit a legjobban szeretnék, az is csak egy szép és elérhetetlen álom. A józan elmének, a fülnek, a szemnek más az érzete, hallása, képe, mint a képzeletnek. Így hát – olykor, ajándékképpen - a képzeletemre bízom magam. Hiszen minél nyomasztóbb a valóság, a képzelet annál színesebben, tömörebben és ragyogóbban tölti ki a vágy körvonalait. De sajnos a valóság sokkal erőszakosabb. És végül úgyis mindig győz. Sajnos mindig...
Nos hát, ennyi maradt.
Nem sok.
Talán csak egy kötet  - Fény helyett címmel – amelyet már nem tudok megmutatni Édesanyámnak.

…vajon lesz-e jövőre is orgonavirágzás a Pasaréti úton…?
 



Budapest, 2009. június 22.

 

Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007