2025. július 12. szombat,
Izabella, Dalma napja.
Kalendárium

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

 George Sandot nem hívták se George-nak, se Sandnak. Férfineve ellenére nő volt. Egy idoben a legolvasottabb, leghíresebb, sot leghírhedtebb regényíró volt egész Európában. Romantikus, olykor vadromantikus történetekkel szórakoztatta, egyszerre lelkesítette és botránkoztatta olvasóit, kritikusait, még az államférfiakat is. Hiszen eloharcosa volt a nok egyenjogúságának, küzdött a szerelem szabadságáért, ünnepelte a munka hoseit, hangos szót emelt az elnyomottak, az üldözöttek, a nyomorgók érdekében. A korai feministáknak ugyanolyan irodalmi példaképe volt, mint a korai szocialistáknak.

...
 Akik járatosak a magyar irodalom század eleji történetében, általában azt vallják, hogy A zöldköves gyűrű a legjobb magyar regények egyike. Ez a harmincesztendős korában meghalt fiatalember, aki előbb Kolozsvárott földrajz-történelem szakos tanárnak készült, majd Nagyváradon újságíró lett, és már közben tizenkilenc éves korában elnyerte egy történelmi regénypályázat első díját, huszonegy éves korától kezdve a budapesti újságok és folyóiratok legnépszerűbb szerzői közé tartozott, akinek novelláit ugyanolyan szívesen közölte a haladó Nyugat, a mérsékelten liberális-demokrata Pesti Napló és a szociáldemokrata Népszava. Mindenkihez tartozására mi sem jellemzőbb, mint hogy egyik regényét folytatásokban a katolikus egyházi érdekeltségű Élet, egy másikat a zsidó hitközség lapja, az Egyenlőség közölte.

...
 Emily a yorkshire-i Thorntonban született Patrick Brontë és Maria Branwell ötödik gyermekeként (a hat közül). 1820-ban a család Haworth-ba költözött, ahol édesapja káplán lett. Ebben a környezetben mutatkozott meg igazán tehetsége az irodalomhoz. Gyermekkorában, édesanyja halála után, a három nővér - Charlotte, Emily, Anne - és fiútestvérük, Branwell képzeletbeli birodalmakat találtak ki (Angria, Gondal, Gaaldine) és történeteket írtak hozzájuk.

1837 októberében Emily nevelőnőként kezdett dolgozni Miss Patchett női akadémián Law Hill Hall-ban, Halifax közelében. 1842 februárjától Charlotte-tal egy magániskolába járt Brüsszelbe, majd iskolát nyitottak az otthonukban, ám nem voltak tanulóik.

...
Régi nemesi család sarja, apja Sáros vármegye alispánja, majd főispánja, aki támogatta Szinyei Merse Pál festőszándékát. 1864-ben beíratta a müncheni akadémiára, ahol Strähuber, Anschütz, majd Wagner Sándor voltak mesterei, de hamar kapcsolatba került a kiváló pedagógus Pilotyval is, akinek 1868-ban növendéke lett. Mestereitől azonban csak a biztos rajztudást, a szerkesztés szabályait tanulta meg, az akadémikus formanyelvet sohasem vette át.

 

Már fiatalkori műveiben is megmutatkozott közvetlensége, művészetének egyéni hangja, koloritgazdagsága. Pilotynál együtt tanult Leibllel, s a müncheni tárlatokon találkozott Courbet műveivel. 1872-ben Böcklinnel kötött barátsága is a színek gazdagsága felé vonzotta. Egyéni formanyelve már 1869-ben kibontakozott a magyar plein air festészet első remekeiként napvilágot látó Ruhaszárítás és Hinta c. levegőjárta, friss vázlatában (mindkettő a Magyar Nemzeti Galériában).

...
 Az opera első nevezetes reformátora: abban a korban működött, amikor e műfaj - öncélú virtuóz áriák merő sorozatává válva - már feladta eredeti rendeltetését, a drámai kifejezést. Gluck, német születésű létére cseh és olasz zenei kiképzésben részesült (Milánóban Sammartini növendéke volt), és pályafutása is nemzetközi jelentőségű. Számottevő európai operasikerei után Bécsben volt udvari karmester, 1774-79 között a párizsi Nagyopera mutatta be operáit. Utolsó éveit Bécsben töltötte. Zenéjében sikerült megragadnia az antik dráma fenségének, hősei nemes jellemének meggyőző kifejezését.
...

 Mint az első idők sok szentjéről, Tamásról is csak néhány vonást őrzött meg számunkra a hagyomány. Alakja úgy áll előttünk, mintha valami régi festmény volna: ha a festő nem írta volna fölé a nevét, vagy nem festett volna rá egy szalagot, amiről leolvasható a kiléte, nem tudnánk megállapítani, kit ábrázol, annyira általánosak a vonások. Bizonyos mértékig így van ez minden szent esetében, aminek az az oka, hogy nem annyira a személyük a fontos, mint inkább az, amit az életük mutat nekünk, s amit az Egyház a szentté avatásukkal és az ünnepükkel elénk akar állítani.

...

 "... Az Úr megtestesülésének nyolcszáztizenkilencedik esztendejében Ügyek, -mint fentebb mondottuk- nagyon sok idő múltán Magóg király nemzetségéből való igen nemes vezére volt Scitianak, aki feleségül vette Dentumogyerben Önedbélia vezérnek Emese nevű leányát. Ettől fia született, aki az Álmos nevet kapta...
...Azonban isteni csodás eset következtében nevezték el Álmosnak, mert teherben lévő anyjának álmában isteni látomás jelent meg turulmadár képében, és mintegy reá szállva teherbe ejtette őt. Egyszersmind úgy tetszett neki, hogy méhéből patak fakad, és ágyékából dicső királyok származnak, ámde nem saját földjükön sokasodnak el. Mivel tehát az alvás közben feltűnő képet magyar nyelven álomnak mondják, és az ő születését álom jelezte előre, azért hívták őt szintén Álmosnak -ami latinul annyi mint szent-, mivel az ö ivadékaiból szent királyok és vezérek voltak születendők..." 

...

 "Minden idők legnagyobb norvég írója az 1920-ban irodalmi Nobel-díjjal jutalmazott Knut Hamsun, az impresszionista próza első számú mestere. Fő művét, egyben legismertebb alkotását találjuk ebben a kötetben. Az őserőt sugárzó remekmű az emberi fennmaradás és megélhetés lehetőségeit vizsgálja. A regény az ugart feltörő, otthont és családot teremtő paraszt házaspár kemény emberségének, büszke tragikumának történetét mutatja be. A lebilincselő elbeszélés kortól, politikától, minden befolyástól mentes és független, örök időkre szóló érvényes példát ad az emberi megmaradás, méltóság, a lehetséges kiteljesedés, az emberhez egyedül méltó élet lehetőségéről."

...
Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
súgó

SÚGÓ
az Aranylant használatához


Az Aranylant meghívásos alapon szerveződik, regisztráció bejegyzésére csakis a portál tulajdonos-főszerkesztőinek van joga és lehetősége.


1. Hogy lehetsz tag az Aranylanton?


Ha belépsz az Aranylantra, mint Olvasó, akkor a Magazin bal oldalán - a Kalendárium</strong> és a Bejelentkezés alatt - találod a Beküldés menüpontot.


Az ott látható e-mail címre kattintva
(bekuldes@aranylant.hu)
módodban áll egy teljes (civil) névvel ellátott (tehát nem nick-nevű) bemutatkozás és e-mail címed kíséretében néhány munkádat, írásodat a portál tulajdonos-főszerkesztőihez eljuttatni, s ezek után műveid - 1-3 napon belül- átesnek egyfajta elbíráláson.  Mikor a kedvező döntés megszületett, írásodat (valószínűleg) a legközelebbi magazinfrissítésnél viszontláthatod a lapon; ám minden esetben csakis a főszerkesztői jóváhagyás után jelenhetnek meg azok a portál oldalain.


Ha az írás tartalmában, szellemiségében, irodalmi és/vagy esztétikai minőségében nem éri el a szerkesztők által vallott és képviselt irányelveket, arról értesítést kapsz. Ha úgy érezzük, hogy írásodban és munkásságodban lehetőséget látunk, akkor véleményt, javaslatot nyújthatunk abban az esetben, ha a pályázó igényli. Ha írásodat elutasítja a Szerkesztőség, erről a tényről egy rövid indoklást  is adunk. Ám ebben az esetben a Szerkesztőség semmilyen beérkezett anyagot nem tárol, nem ad tovább; hanem eltávolítja a levelezői felületről. (A már regisztrált tagjaink is ugyanitt, e módon küldhetik be az új publikációikat, és ez a publicisztikai és irodalmi bázis szolgál új publikációkkal való frissítéshez a következő lapszámban, ami általában hetente-kéthetente újul.)


Csakis a két főszerkesztőnek áll jogában saját belátása szerint megítélni az írásokat, és amennyiben úgy találják, hogy azok képviselik az Aranylant szellemiségét, és eleget tesznek egyfajta elvárásnak, - a neved bejegyzésre kerül.
Erről a tényről a megadott e-mail címen értesítést kapsz, és egyben egy jelszót is tartalmaz majd a levél, mellyel a későbbiek során a portálra be tudsz lépni. Ezzel az Aranylant tagjává válsz, s mint tagra ezentúl a Jognyilatkozatban foglaltak - minden szempontból - érvényesek. (A Jognyilatkozat a Magazin láblécében olvasható.)


Két rovatunk van.
Az alapítótagok művei az Aranylant rovatban kaptak helyet, ők azok, akiket a portál megalakulásakor mi magunk hívtunk meg az Aranylantra, mert az addigi munkájukat nagyra értékeltük, értékeljük.
Az új tagok "első körben" az Ezüstlant rovatban mutatkozhatnak be, ha a fentebb részletezett kívánalmaknak verseik, írásaik megfeleltek.
Az Ezüstlant rovatból a későbbiek folyamán lehetőség van átkerülni az Aranylant rovatba.


2. Hogy tájékozódj a Magazin lapjain?


Ha a Magazin jobb oldalán látható Tartalomjegyzék fölé viszed a kurzort, akkor kattintás nélkül legördül a menüsor.


Ebből értelemszerűen választhatod ki azt a rovatot, melyben olvasgatni szeretnél.


Ha a legördülő menüsorban nem egy adott rovatra kattintasz, hanem bárhová máshová a legördülő nyelvecskén, akkor a menüsor eltűnik, és alatta láthatóvá válnak az utoljára frissen feltett publikációk szerzői, a művek címe, valamint zárójelben megtudhatod azt, hogy melyik rovatban érheted azt el.


Ha bárhol olvasgatsz, de újra a Főoldalra szeretnél jutni, - nem kell újra előhívnod a jobb oldali legördülő menüsort, mert baloldalon, közvetlenül az Aranylant védjegy/grafika alatt (a kalendárium és a dátum felett) egy Nyitólapra történő kattintással újra a Főoldalon találod magad.


3. Tagjaink


Tagjaink rövid életrajzát és az összes, Aranylanton megjelent publikációját bármely műve alatti „ugrás a szerző adatlapjára" opcióval érheted el.


4. Hozzászólások


Az Aranylanton lévő művekhez csak regisztrált tagjaink tehetnek észrevételt az adott mű alatti „Új hozzászólás"-ablakban.


Ezek a hozzászólások aztán nem csak a mű alatt, hanem a Fórumban, egy nagy gyűjtőhelyen - név szerinti felbontásban - is olvashatók.


Szívesen vesszük, ha a hozzászólók kihasználják a Magazin egyedülálló lehetőségét is, mellyel a hozzászólás minőségét is jelezni tudja felénk a legördülő menüben (kritika, hozzászólás a témához, javítási javaslat, egyéb).


Ugyanitt azt is beállíthatod, hogy a hozzászólásaidat kik számára teszed publikussá.


5. Fórum


A jobb oldali legördülő menüsor vége felé kattinthatsz a Fórumok menüpontra.


Új témát csak a főszerkesztők, valamint a három lektor nyithat.


Még sajnos nem működik a portálon az üzenőrendszer, ezért egy erre a célra megnyitott Nyilvános üzenő-t hoztunk létre, amelyben bármi gondodat leírhatod, vagy kérdéseidet felteheted a Magazinnal kapcsolatban, de persze bármilyen másféle gondolatodat is megoszthatod a tagokkal.


Csak úgy, miként a zenei, - vagy a vers-fórumokat is használhatod bejegyzéseid közzétételéhez.


A lehetőségek és a téma korlátlan.


Ha új ötleted van, használd a Nyilvános üzenőt, és/vagy a főszerkesztők vagy a lektorok közül bárki megnyitja számodra azt az új fórumot, melyben kifejtheted gondolataidat az adott témában, - főleg, ha az sokakat érdekelhető téma, és okulásunkra, esetleg játékos kedvünk mozgósítására is alkalmas.


6. Jognyilatkozat, Impresszum, Levélírás és Súgó


A Magazin láblécében található Jognyilatkozat igen fontos információkat tartalmaz.


Gondosan állítottuk össze (jogászsegítséggel) - érdemes, sőt tanácsos elolvasni, mert abban sok kérdésedre választ kaphatsz, egyben a taggá válásoddal együtt elfogadod az abban foglaltakat. Ugyanitt találhatod az Impresszumot is, melyben értesülhetsz a lap vezetőinek nevéről, és van arra is lehetőséged, hogy a Magazin szerkesztőségébe e-mail levelet eljuttass, csak az „írj nekünk levelet!" opcióra kell kattintanod. A Súgó segít eligazodnod az Aranylant Irodalmi és Művészeti Portálon.



Kellemes időtöltést kívánunk!


Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007