2025. március 23. vasárnap,
Emőke napja.
Kalendárium

Március (Ősi magyar nevén, Kikelet hava) az év harmadik, 31 napos hónapja a Gergely-naptárban. Március nevét Marsról, a háború római istenéről kapta. Az ókori Rómában szerencsét hozónak tartották, ha a háborút ez idő tájt indítják. A 18. századi nyelvújítók szerint a március: olvanos. A népi kalendárium Böjt máshavának (vagy másképpen Böjtmás havának) nevezi.

...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

 Életrajza
 
SzülőházaKözép-Lengyelországban, a Varsói Nagyhercegség Mazovia tartományában, a Sochaczew város melletti Żelazowa Wolában született. Bár a születés után hetekkel kitöltött anyakönyvben február 22. szerepel, a család március 1-jét tekintette születésnapjának. Édesapja Mikołaj (Nicolas) Chopin (1771–1844) francia bevándorló, édesanyja, Tekla Justyna Krzyżanowska (1782–1861) lengyel volt. Egy nővére és két húga volt Chopinnek: Ludwika (1807–1855), Izabela (1811–1881) és Emilia (1812–1827). Néhány hónappal Fryderyk születése után a család Varsóba költözött, ahol a családfő franciatanárként dolgozott.

...

Arany János (Nagyszalonta, 1817. március 2. – Budapest, 1882. október 22.) magyar költő, tanár, újságíró, a Kisfaludy Társaság igazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja és főtitkára. A magyar irodalom egyik legismertebb és legjelentősebb alakja. A legnagyobb magyar balladaköltő, ezért nevezték a ballada Shakespeare-jének, vállalt hivatala miatt a szalontai nótáriusnak, de szülővárosában – vélhetően természete miatt – a hallgati ember titulussal is illették. Fordításai közül kiemelkednek Shakespeare-fordításai. Szegény református családba született. Szüleinek késői gyermeke volt, akik féltő gonddal nevelték, hiszen a tüdőbaj miatt kilenc testvére közül nyolcat előtte elvesztettek. Ő azonban igazi csodagyerek volt, már tizennégyéves korában segédtanítói állást tudott vállalni, és támogatta idősödő szüleit. Az anyagi javakban nem dúskáló családi háttér ellenére olyan nagy és sokoldalú szellemi műveltségre tett szert, hogy felnőtt korára a latin, a görög, a német, az angol és a francia irodalom remekeit eredetiben olvasta, és jelentős fordítói munkát is végzett. Ő a magyar nyelv egyik legnagyobb ismerője és páratlanul gazdag szókinccsel rendelkezett. Műveiben 60 ezer körüli egyedi szót használt, ezzel messze fölülmúlta költőtársait.
...

A három - tavaszhozó - szent ünnepe. Ha ezeken a napokon kisüt a nap, akkor hosszú, meleg nyarat jövendölnek, ha nem, akkor esőre lehet számítani; viszont ha kemény az idő, akkor a tavasz már közelít. Sándor, az első meleghozó nap. A népi tapasztalat a Sándor, József és a hivatalos tavaszérkezés napjához, Benedek napjához fűződő hiedelmet így fogalmazza meg: "Sándor, József, Benedek zsákban hozza a meleget."

(Részletek dr. Csoma Zsigmond: Szent Vincétől Szent János poharáig c. könyvéből)...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Utazások
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák


Zúgott, sistergett a pályaudvar; valami lármás tiszteletlenség szállt és visszhangzott fölém, az utazás egész zenekari szólama. Mikor leszálltam ifjúságom helyszínére, úgy éreztem, hogy nem is emberek várnak rám, hanem ez a harsogó, gyönyörű és félelmetes erkély a múltamból, az otthonom.  Gyermekkoromban és iskola után gyakran jártunk ide, hogy részesei legyünk ennek a zajos önkívületnek, hogy lássuk az új mozdonyokat, lássunk valamit Párizsból, Berlinből, Svájcból. És embereket, urakat, másokat, idegeneket, sorsokat. Első eszmélésemben férfit láttam és nőt, kik a felcicomázott bűnben vegyültek el a tömegben. Egy mozdony még füstölt és fújtatott, jól öltözött hordárok szaladtak a bőröndökkel, s mindegyikben egy bőröndnyi vágy, remény vagy bűn volt gondosan összehajtogatva.
Most, mikor leszálltam, ismerős szempáron akadt fel a tekintetem. Igen, ő volt. Megőszülve, félig kopaszon és lesoványodva. De ő volt, biccentett, nevemen szólított. Kezet nyújtott.
- Szervusz!
- Szervusz, Pali! – mondtam, s ahogy megállt, visszaadta azt a régi érzékenységemet, mely itt veszett el azon a háborús hajnalon.

Nagyon régen az apám azt mondta, hogy minden megállás és indulás az élet jelképe.
A Keleti nagy, sárga és impozáns épület volt, mely mint egy vén fazék, lepattogzott zománccal, horpadtan és foltozottan főzött egybe sorsokat és embereket. Állomásközeli gyerekek voltunk, kezdtük érteni a világnak ezt a furcsa-titokzatos rendjét, s gyakran beszöktünk ide. Cipők és bőröndök nyikorgásával elszánkázó napok közt idősödtem apám szavaihoz. Vastagodó sejtelmem volt e körforgásról, az útról, a sorsunk naprendszeréről, hogy minden állomás, mint egy örök gyomorbajos szervezet elnyeli és felkérődzi a sorsokat.
Aztán jött a háború, s hirtelen annak láttam az embert, ami; pusztulásra csomagolt eleven húsnak és pólyában hazatérő húsdaraboknak.
Az iskolában sokat beszéltünk a frontok állásáról, s szinte mindenkinek volt katonája. És a legtöbbeknek halottja vagy sebesültje. De innen, ahol egy-egy iskolai verekedés néhány horzsolást és leszakadt gombot jelentett, az első hónapokban a háború csak groteszk képzelgés volt. A fiúk arról meséltek, hogy az apjuk hány oroszt ölt meg, testvéreik hány szerbbel végeztek. 
Pali, a barátom, magas, szeplős fiú volt, egy délelőttön a fülembe súgta:
- Szökjünk ki a Keletibe! Hajnalban!
- Megőrültél! Így is keveset alszom, ráadásul hideg is van már ilyenkor…
A dadogásomba vágott:
- Holnap hozzák meg az elesetteket. A frontról. Ez, öregem, olyasmi, amit egyszer van lehetőséged látni!
Megrémítettek a szavai. Hevesen tiltakoztam; szitkozódva magamra hagyott. Egész éjjel kínzott a kíváncsiság.
De a hajnal mégis felkukorékolt. A vonat már bent állt. Maszkos, vöröskeresztes karszalagú férfiak ügyelték a koporsókat. A hordárok kétkerekű járművel tolták be őket a váróterembe, ahol kordon mögött tartották a hozzátartozókat. A sírások különös fortissimója alig hatott meg minket, felhevült, félős csalókat.
- Ugye, megmondtam, hogy jó lesz! - fogta meg a vállam Pali, s gyáván suttogott.
- Ebben mi a jó?
- Nézd a koporsókat! Ennyit egy helyen! És mindbe egy nagy fadarabot szögeltek, hogy nehéznek tűnjenek! Ha beléjük látnék! Valamelyikben csak törzs van, vagy csak egy kar, egy láb és a fej. Meg kellene nézni egyet! Nézd, ott el tudunk rejtőzni!
- Bolond vagy!
- Te meg gyáva! Már megbántam…
És elrugaszkodott, egészen le, a halál feketén füttyögő oratóriumába, bujkálva, tekeregve, csúszva, mint egy kígyó.
Rosszul lettem, úgy támolyogtam ki a hajnali szélben, mely mintha maga is zászló lenne, vörösen lobogott a pályaudvar felett.
Ahogy magamhoz tértem, hazaindultam. Kriptahideg szél süvített. Hirtelen ismerős alak szédelgett felém. Pali volt. A szeme eltűnt az arcában, mintha a szomorúság beszippantotta volna az agyába, hogy ne lássa a valóságot.
- Hát te? – kérdeztem.
- Hagyj! Menj haza! Ne láss így! És ne lásd! – dadogta felém.
Egész teste, mint egy óvatos felkiáltójel, úgy állt, rázkódott, majd összecsuklott. Megértettem. Hirtelen megperzselt a kíváncsiság. De ő belém kapaszkodott. 
- Ne! Nem akarom! Nem akarom, hogy nevess! Hogy kiröhögj!
- Nem röhögök. Min kellene?
- Az apám! Nem láthatja senki! Nem is Ő! Csak a keze. Az, ami nem égett meg! Ami nem fekete!
Percek teltek el, mire a szavait, görcsös vonyítását, mely inkább egy állatéhoz volt hasonlatos, felfogtam. Hirtelen rám támadt. Az ölelés fegyverével. Ez másfajta háború volt. Ilyennek kellett volna lennie ott, messze is. Megkarmolt, ahogy szorított, és a karjai acélsodronyként húztak, szorítottak, gömbölyítettek hozzá. A könnye és a nyála egybefolyt, néha fuldoklott.
Mi, akik apát, testvért vesztettünk, szinte mindent elvesztettünk, ott álltunk a Keleti hatalmas temploma alatt sírva, két gyermekkorú agg, s néhány perc alatt megtanultuk az életet.

- Minden rendben Veled? – kérdeztem.
- Igen, azt hiszem. És Te?
- Ahogy régen – válaszoltam.
Biccentett, bólintottam. És mentünk tovább az úton más állomások felé, de örökre itt is maradva és itt hagyva egy megtalált poggyászt, a gyermekkorunkat.

Az íráshoz még nem érkezett hozzászólás.
Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007