2025. január 15. szerda,
Lóránt, Loránd napja.
Kalendárium

Hej emberek! Markomban sűrű
 fekete vérrel telt kupa!
 Ezzel köszönt rátok egy rongyos,
 világgá űzött árva kobzos
 utolsó Koppány-unoka!
 Borra nem telt. Így hát kupámat
...

Január (régiesen Januárius, ősi magyar nevén Fergeteg hava) az év első, 31 napos hónapja a Gergely-naptárban. Nevét Janusról kapta, aki a kapuk és átjárók istene volt az ókori római mitológiában. A népi kalendárium szerint január neve Boldogasszony hava. A 18. században a magyar nyelvújítók a januárnak a zúzoros nevet adták.

...

Weöres Sándor: Újévi jókívánságok

Pulyka melle, malac körme
   liba lába, csőre –
Mit kívánjak mindnyájunknak
   az új esztendőre?

Tiszta ötös bizonyítványt*,
   tiszta nyakat, mancsot
nyárra labdát, fürdőruhát,
   télre jó bakancsot.
Tavaszra sok rigófüttyöt,
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

 

Megérte ezt az évet is,
Megérte a magyar haza,
A vészes égen elborult,
De nem esett le csillaga.
Meg van vagdalva, vérzik a kezünk,
De még azért elbirjuk fegyverünk,
...

Aki magyarul azt mondja: költő — mindenekelőtt Petőfire gondol. Attól kezdve, hogy belépett az irodalomba, szüntelenül jelen van. Példakép és mérce. Lehetett és lehet szolgaian utánozni, lehetett és lehet kerülni mindent, ami az ő modorára emlékeztet, de nem lehet megkerülni: aki magyarul verset ír, az valahogy viszonylik Petőfihez. A róla írt kritikák, cikkek, tanulmányok, könyvek könyvtárat tesznek ki, és minden korban új szempontokból új mondanivalókat tesznek hozzá a hagyományhoz. Verseinek egy része nemcsak közismert, de olyan népdallá vált, amelyről sokan azt sem tudják, hogy Petőfi írta, holott mindiglen is ismerték. Nem lehet úgy magyarul élni, hogy az ember ne tudja kívülről a Petőfi-versek számos sorát. S mindehhez ő a legvilághíresebb magyar költő: ha valamelyest művelt külföldinek azt mondják: magyar irodalom — akkor mindenekelőtt Petőfi jut az eszébe.

...

Szentegyedi és czegei gróf Wass Albert (Válaszút, 1908. január 8. – Astor, Florida, 1998. február 17.) erdélyi magyar író és költő.

...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Emlékezés Mácz Istvánra
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák


Sokak sok szép szóval fognak búcsúzni Tőle. És méltán, hisz maga is a jótékony szavak és igék termője, törzse és ága volt. Különleges és az utóbbi évtizedek legszebb könyvei százezreknek adtak vigaszt, együttérzést, atyai önzetlenséggel megmutatott életirányokat.

De mégsem az írótól, a költőtől, a bölcselőtől búcsúzom, hanem az embertől, aki túláradón volt emberi, s annyira az volt, hogy nem lehetett leválasztani az istenitől. Valamiképpen a földön itt volt velünk, de mindig az Istenben is otthon, s mintha az Isten tervezőasztaláról tanulta volna az életet.

Sok alkotói évet nyert, szolgálta az Egyházat, a Várost, Családteremtő volt és Igéket hordozó. Tucatnyi könyve velem van, a szavai, a gondolatai hosszan elkísérnek azzal a felemelő, de már csendes rezignáltsággal is, melyet az általa hagyott űr a maga csöndességével könyörög hozzám.  

Művei úgy viszonyulnak az emberhez, mint hanglemezek az énekeshez vagy filmszalagok a színészhez.  Újra látjuk és halljuk őket, mozdulatok, rezdülések vissza-visszatérnek, de a megtapasztalás immár földi létünkben elveszett. „Összedőlt a kincstár”, ahogy Kosztolányi írta Róla is, noha a Kincs megmaradt. Idekívánkozó hasonlat, a nagy művészethez mindig pompás épületeket építettek, így az Isteni gondolatokhoz, a legnagyobb Kincshez Mácz István lelkének pompás épületét adta a Teremtő. Tudom, hogy lelkeket mentett meg és adott vissza a könyveivel, s tudom, kincseit kincsek, utódai, tisztelői őrzik tovább.   

Nemes hajtású szövegeiben gyakran fordult költőkhöz, ráemlékezve én is a legnagyobbakhoz fordulok, hogy megidézhessem az Ő nagyságát: „Többé soha/nem gyúl ki halvány-furcsa mosolya. /Szegény a forgandó, tündér szerencse, /hogy e csodát újólag megteremtse.”

Egyszer a legnagyobb nagyság is iskolai tananyaggá válik, mert már nincsenek velünk. Nincsen itt Ő sem, aki elmondta ezt vagy azt, közelebb vitt azokhoz a távolságokhoz, melyet egy szemérmes Isten jelölt ki az ember számára. Egyszer-egyszer panaszkodott a szívére, de a sors mindig oda üt rést, ahol a legnagyobb erény nyílt ki bennünk. Széchenyi az elméjében, Mozart a józanságában, Beethoven a hallásában fogyatkozott meg. Ha valami túl nagyra nő, az egyszer csak felrepül, ahogy Kosztolányi híres novellájában kis gyermekhőse: „… Repült az egekbe, (…), a lehetetlen képzelet birodalmába, s éreztük, hogy sohase bukik le, meg se áll az örökkévalóságig.”

És ezért hiányzik a nagyság teljessége, ezért szomorú látni az antik világ csonka, enyésző romjait, pusztuló életműveket, hírességek sírjait a temetőben, mert a tűzhöz kell a Tűzgyújtó, a Lánghoz annak Hordozója. Hiányoznak. Végzetesen!

Mikor leveleztünk, sokszor írt nekem a barátságról, barátságáról. Érlelődött és megért bennem, elért, megérintett engem, értettem értékeltem. A legtöbbre. Talán neki is tetszene ez az Őt megidéző szójáték, nyelvünk örök, aranyigazsága. Hiszen nyelvében költő, gondolataiban filozófus, hétköznapjaiban a legemberibb ember volt a szó nemes, tiszta értelmében. Szinte napra pontosan ezt írta egy esztendeje: „…őrizzük különös barátságunkat, bízom abba, hogy mindkettőnket gazdagít. Nekem szükségem is volt és van rá.” Teszem hozzá, nekem is. És a jövőben is, hiszen tudom, hogy a barátságot időtlenként definiálta.

És tértelennek.

És evangéliuminak.

Január 28-án köszöntésére, utolsó születésnapi köszöntésemre így válaszolt: „Isten tartsa meg barátságunkat.” Mindketten tudjuk: megtartja.

Örökre.

Az íráshoz még nem érkezett hozzászólás.
Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007