2025. április 30. szerda,
Katalin, Kitti napja.
Kalendárium

SZENT GYÖRGY HAVA  Bika
 

Április elseje. Hajdan sok népnél évkezdő nap volt, a tavaszi napéjegyenlőséget, az újjáéledő természetet ünnepelték. Amikor a naptárreformmal január elseje lett az év első napja, április első napja "komolytalan" újévvé vált. Nálunk a diákság terjesztette beugrató tréfák nyugati eredetűek.
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

A Novgorod melletti Onyegben született. Apja dúsgazdag földbirtokos volt, vagyonát azonban eltékozolta, és mire Rachmaninov kilencéves lett, már teljesen elszegényedtek. 1882-ben lett a pétervári konzervatórium növendéke, majd 1885-ben a moszkvai konzervatóriumba került, itt ...

Andersen mindenekelőtt meseíró. Aki a nevét hallja, annak azonnal valamelyik közismert meséje jut az eszébe. Holott finom formájú érzelmes és elegánsan gúnyos verseket is írt. Drámai próbálkozásai már ifjan ismertté tették a nevét írói körökben. Később izgalmas, kalandos regényei szélesebb körben is olvasókra találtak. De 30 éves korában - pénzkeresés céljából - meséket kezdett írni egy olcsó füzetsorozat számára. És ezek váratlanul híressé, majd rövid időn belül világhíressé tették. Kezdetben egy kicsit szégyellte is ezt a főleg gyerekeknek szóló műfajt, de a váratlan siker folytán fel kellett ismernie, hogy ehhez van igazi, rendkívüli tehetsége. Ezért élete további, negyvennél is több esztendeje alatt a meseírás lett a fő műfaja. Manapság - és már régóta - meséit adják ki újra meg újra: idáig több mint 80 nyelven jelentek meg. Ez pedig igen nagy gyűjtemény, hiszen 70 évre terjedő élete folyamán 156 mesét írt. Némelyiket annyiszor és oly sokat utánozták, mesélték újra, hogy már népmesének tűnik....

Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön. Tanulmányait a falu iskolájában kezdte, ennek befejeztével azonban nem a hagyományos, szinte egész életen át tartó határőr szolgálatba lépett, hanem apja közbenjárásának köszönhetően továbbtanulhatott Erdély nagyhírű protestáns kollégiumában, a nagyenyedi Bethlenianumban. Minden bizonnyal az itteni ingyenes oktatás volt az oka, hogy apja a Kőröstől mintegy 300 kilométerre fekvő gimnáziumba küldte fiát.

...

 HARMINCHATODIK SZÜLETÉSNAPOMON

Állj meg, szívem, betelt ím az idő.
   Ha mást már nem dobogtatsz, mért dobognál?
De nem! Bár nincs szív, érted hevülő,
   te csak lobogjál!

Nagy lombhullásban állnak napjaim.
...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Stephanus rex
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák

                     

Az utókor még ma is tétovázik alakja és műve fölött az ítélet meghozatalában. Bár egész lényét a történelem nemcsak felmentette, hanem a nemzeti idealizmus dicsfényével is körülvette, mégis az újabb korok kétkedéssel fordulnak felé vagy ironikusan fordulnak el tőle. Ilyen volt a nagy történész Deér József, és a századközép legnagyobb költője, József Attila.

Még a tudomány is mintha elérzékenyülne, mikor a Szent István-i állameszme történelmi jelentőségét taglalja, s úgy tesz, mintha a Szent Korona az ő magasztos fejéért és fejére született volna. Utókora egyrészről márványba és aranyba öltöztetett apával, feleséggel, valamint egy szent fiúval és egy szent nevelővel veszi körül, másrészt kegyes nagyvonalúsággal feledkezik meg keleti despotizmusa könyörtelenségeiről.
S hogy a lényét az éggel összekösse, felszentelte alakját és a családját, s politikai éleselméjűségét a Szűz Anyának felajánlott Magyarországgal szépíti szakrális aktussá.
Az emberi szív legfájóbb pillanata a gyermekét elvesztő apa magasztos képe. Ha a történettudomány dadogni kezd, az embert a fájdalom ékesszólásával menti föl. Az Árpádok történetéről lehántott minden keleti istenkirályi gesztust, hogy nagyjainkat a kereszténység aranyfüstjével fújja be.
Valójában az Árpádoktól Hunyadiig királyaink tetterős és ambiciózus férfiak voltak, akik a nagy tettért népeket és koronákat áldoztak fel. Az utánuk következők Szapolyaitól Tiszáig vagy groteszk kísértetei voltak a Nagy Kornak, vagy egyszerűen balekjai egy könyörtelen Európának.


A Tett embereit felváltotta a Tettől való félelem.
A nagykirály kiirtja a hatalomra nem vágyó rokonságát, mégis a felmentését újra és újra meghozza az utókor, Szent István leghamisabb hangú ügyvédje. Nem tehetett mást, így igazította saját korlátoltságához István féktelenségét.
Tetteit a körülményekkel magyarázzák, s nem a koncepcióval. Az az uralkodó, aki a körülmények között mozog, az saját uralkodásának udvari bolondja.
István nem lehetett ilyen, annál sokkal erősebb és robosztusabb jelenség volt. Korának műveltségéhez képest ideális alapokkal bírt, filológus és filozófus volt - talán ez az antik eszmény gyengíthette -, de mégsem annyira, hogy akaratát ne tudja beteljesíteni. Inkább az irányok változhattak meg nála, kényszerű házasságot és kényszerű papságot vett a vállára, de az ősi magyar célt mégsem vetette el. Birodalma valóban jelentős volt, haderejét, népének erkölcsi és kulturális nagyságát a kor alaposan alábecsüli, ősi mítoszainak nemzetmegtartó erejét sem akkor, sem most nem ismerik el. Külsőségeiben európai volt, de a lelke mélyén hun-szkíta ösztönök forrtak acélos akarattá. Meghasonlásainak része volt, hogy saját ösztöneivel leszámoljon, hogy majd az utolsó éveiben visszatérjen azokhoz.
Ha behódol Európának, országát (úrságát) egy év alatt elvesztette volna.
Mikor gyermekét megölették, összeomlott, de nem saját ösztöneiben, hanem politikai irányultságában. Tudta, hogy az ősi szkíta-hun-avar birodalom öröke az örök európai hegemónia kulcsa, és Bizánc túlélése. A Pápaság Magyarország révén nyert időt a teuton ragadozói ösztönnel szemben. Cserében a pápai hivatalnoksereg a Habsburg, később a francia előrenyomulás ellenében először a töröknek, majd az egyre szekularizáltabb habsburgi hibridállamnak dobta oda, ahogyan tette ezt a lengyelekkel is.
István a maga idejében kijátszotta a Pápaságot, ahogy Bizáncot és az otromba német előrenyomulást is. Műve befejezetlen, de torzóban maradt valósága ellenére is olyan erős alapokat hagyott maga után, melyet a kiirtott rokonságának megmaradt utódai érdemesnek tartottak továbbépíteni.

 



Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007