2025. április 30. szerda,
Katalin, Kitti napja.
Kalendárium

SZENT GYÖRGY HAVA  Bika
 

Április elseje. Hajdan sok népnél évkezdő nap volt, a tavaszi napéjegyenlőséget, az újjáéledő természetet ünnepelték. Amikor a naptárreformmal január elseje lett az év első napja, április első napja "komolytalan" újévvé vált. Nálunk a diákság terjesztette beugrató tréfák nyugati eredetűek.
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

A Novgorod melletti Onyegben született. Apja dúsgazdag földbirtokos volt, vagyonát azonban eltékozolta, és mire Rachmaninov kilencéves lett, már teljesen elszegényedtek. 1882-ben lett a pétervári konzervatórium növendéke, majd 1885-ben a moszkvai konzervatóriumba került, itt ...

Andersen mindenekelőtt meseíró. Aki a nevét hallja, annak azonnal valamelyik közismert meséje jut az eszébe. Holott finom formájú érzelmes és elegánsan gúnyos verseket is írt. Drámai próbálkozásai már ifjan ismertté tették a nevét írói körökben. Később izgalmas, kalandos regényei szélesebb körben is olvasókra találtak. De 30 éves korában - pénzkeresés céljából - meséket kezdett írni egy olcsó füzetsorozat számára. És ezek váratlanul híressé, majd rövid időn belül világhíressé tették. Kezdetben egy kicsit szégyellte is ezt a főleg gyerekeknek szóló műfajt, de a váratlan siker folytán fel kellett ismernie, hogy ehhez van igazi, rendkívüli tehetsége. Ezért élete további, negyvennél is több esztendeje alatt a meseírás lett a fő műfaja. Manapság - és már régóta - meséit adják ki újra meg újra: idáig több mint 80 nyelven jelentek meg. Ez pedig igen nagy gyűjtemény, hiszen 70 évre terjedő élete folyamán 156 mesét írt. Némelyiket annyiszor és oly sokat utánozták, mesélték újra, hogy már népmesének tűnik....

Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön. Tanulmányait a falu iskolájában kezdte, ennek befejeztével azonban nem a hagyományos, szinte egész életen át tartó határőr szolgálatba lépett, hanem apja közbenjárásának köszönhetően továbbtanulhatott Erdély nagyhírű protestáns kollégiumában, a nagyenyedi Bethlenianumban. Minden bizonnyal az itteni ingyenes oktatás volt az oka, hogy apja a Kőröstől mintegy 300 kilométerre fekvő gimnáziumba küldte fiát.

...

 HARMINCHATODIK SZÜLETÉSNAPOMON

Állj meg, szívem, betelt ím az idő.
   Ha mást már nem dobogtatsz, mért dobognál?
De nem! Bár nincs szív, érted hevülő,
   te csak lobogjál!

Nagy lombhullásban állnak napjaim.
...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Így védjük édes anyanyelvünket!
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák


Hányszor hallom: „nem jöttek össze a dolgok, de majd összehozzuk őket”, „tető alá kerülnek a dolgok”, „benne van a pakliban”! Nem folytatom. Csak az a kérdés kínoz, ami egykor Bereményi Gézát és Cseh Tamást: „Száz év múlva ki tud majd itt magyarul?" Pedig édes anyanyelvünk védelme legalább olyan fontos, mint testünké.

 

Már kisgyermekekként megtanultuk, hogy testünket fürdéssel-mosdással naponta megtisztítjuk. Csakhogy az embernek nemcsak teste, hanem szellemi lelke is van. Amit éppen úgy ápolnunk kell, mint a testünket – ha nem jobban. Mondhatnók, erről kár írni, ezt minden ember tudja. De vajon ha ez így van, akkor miért nem ennek megfelelően cselekszenek mindennapjaikban?

Tisztelet a kivételeknek, tehetnők hozzá. Mert még ha kevesen is, de azért akadnak korunk bábeli zűrzavarában, akik mindkettő ápolását fontosnak tartják, de valahogy különösen is a lélekét. Aminek része nyelvünk ápolása. Anyanyelvünké. Ami elé odatesszük, hogy édes. És mint mindent, ami szép, jó és nemes, védeni kell a megromlástól. 

Nos, ami édes anyanyelvünket illeti, ki tudja, naponta hányszor szorul védelemre. Ámde miként tegyük ezt? Erre ad példát mindnyájunknak Lakatos Pál minapi fészbúk-bejegyzése:

»„– Sajnos keveset kommunikálnak egymással az emberek”, mondja nekem szomorkásan a postáskisasszony. „– Nem haragszik, ha mondok valamit, mert van erre egy szép magyar szó is, a kommunikálni helyett használja a beszélgetni szót.” A gazdaboltban meg terhes nőről beszél a fiatal eladó férfi. „– Ugye nem veszi zokon, ha mondok valamit, próbálja meg a terhes szó helyett a várandós kifejezést használni”, kérem tőle illedelmesen „– Hiszen a kis jövevényt izgatottan várjuk, és elsősorban nem a teherre gondolunk várakozás közben.” „– Tényleg, mennyire igaz!”, ízlelgeti a szót, amit lehet, hogy most hallott először. 
Én meg boldogan lépkedek tovább, hiszen ma is tettem valamit édes anyanyelvünkért.«

Ahhoz, vagy valaki így tegyen, éppúgy nem kell nyelvésznek lennie, mint a testét ápolónak sem szükséges orvosnak lennie. A baj csak az, hogy jó ideje olyan korban élünk, melyben szinte senkinek és semminek nincsen sava-borsa. Szürke egyhangúság uralkodik nyelvi téren is. Hogyan is írta valaha Herczeg Ferenc„A mai kor már nem tűr úriembereket. Nem akar semmit, ami egyéni, semmit, ami különbözik az átlagtól, aminek ritkasági becse van. Kötelező az, ami ordináré. Ordináré emberek persze azelőtt is voltak, de akkor szégyellték és letagadták magukat. Ma azonban divatot, meggyőződést és világnézetet csinálnak önmagukból. Ordinárének lenni szent jog, sőt kötelesség is.”

Lassan ott tartunk, hogy ha tiszta magyar szót szeretnénk hallani, Székelyföldre kell utaznunk. Pedig lehetne ez egészen másként is. Ami csak rajtunk múlik, azon, hogy kigyomláljuk-e rendszeresen édes anyanyelvünk veteményeskertjéből a nyelvrontás gaznövényeit?

Az íráshoz még nem érkezett hozzászólás.
Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007