2025. július 13. vasárnap,
Jenő napja.
Kalendárium

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

 George Sandot nem hívták se George-nak, se Sandnak. Férfineve ellenére nő volt. Egy idoben a legolvasottabb, leghíresebb, sot leghírhedtebb regényíró volt egész Európában. Romantikus, olykor vadromantikus történetekkel szórakoztatta, egyszerre lelkesítette és botránkoztatta olvasóit, kritikusait, még az államférfiakat is. Hiszen eloharcosa volt a nok egyenjogúságának, küzdött a szerelem szabadságáért, ünnepelte a munka hoseit, hangos szót emelt az elnyomottak, az üldözöttek, a nyomorgók érdekében. A korai feministáknak ugyanolyan irodalmi példaképe volt, mint a korai szocialistáknak.

...
 Akik járatosak a magyar irodalom század eleji történetében, általában azt vallják, hogy A zöldköves gyűrű a legjobb magyar regények egyike. Ez a harmincesztendős korában meghalt fiatalember, aki előbb Kolozsvárott földrajz-történelem szakos tanárnak készült, majd Nagyváradon újságíró lett, és már közben tizenkilenc éves korában elnyerte egy történelmi regénypályázat első díját, huszonegy éves korától kezdve a budapesti újságok és folyóiratok legnépszerűbb szerzői közé tartozott, akinek novelláit ugyanolyan szívesen közölte a haladó Nyugat, a mérsékelten liberális-demokrata Pesti Napló és a szociáldemokrata Népszava. Mindenkihez tartozására mi sem jellemzőbb, mint hogy egyik regényét folytatásokban a katolikus egyházi érdekeltségű Élet, egy másikat a zsidó hitközség lapja, az Egyenlőség közölte.

...
 Emily a yorkshire-i Thorntonban született Patrick Brontë és Maria Branwell ötödik gyermekeként (a hat közül). 1820-ban a család Haworth-ba költözött, ahol édesapja káplán lett. Ebben a környezetben mutatkozott meg igazán tehetsége az irodalomhoz. Gyermekkorában, édesanyja halála után, a három nővér - Charlotte, Emily, Anne - és fiútestvérük, Branwell képzeletbeli birodalmakat találtak ki (Angria, Gondal, Gaaldine) és történeteket írtak hozzájuk.

1837 októberében Emily nevelőnőként kezdett dolgozni Miss Patchett női akadémián Law Hill Hall-ban, Halifax közelében. 1842 februárjától Charlotte-tal egy magániskolába járt Brüsszelbe, majd iskolát nyitottak az otthonukban, ám nem voltak tanulóik.

...
Régi nemesi család sarja, apja Sáros vármegye alispánja, majd főispánja, aki támogatta Szinyei Merse Pál festőszándékát. 1864-ben beíratta a müncheni akadémiára, ahol Strähuber, Anschütz, majd Wagner Sándor voltak mesterei, de hamar kapcsolatba került a kiváló pedagógus Pilotyval is, akinek 1868-ban növendéke lett. Mestereitől azonban csak a biztos rajztudást, a szerkesztés szabályait tanulta meg, az akadémikus formanyelvet sohasem vette át.

 

Már fiatalkori műveiben is megmutatkozott közvetlensége, művészetének egyéni hangja, koloritgazdagsága. Pilotynál együtt tanult Leibllel, s a müncheni tárlatokon találkozott Courbet műveivel. 1872-ben Böcklinnel kötött barátsága is a színek gazdagsága felé vonzotta. Egyéni formanyelve már 1869-ben kibontakozott a magyar plein air festészet első remekeiként napvilágot látó Ruhaszárítás és Hinta c. levegőjárta, friss vázlatában (mindkettő a Magyar Nemzeti Galériában).

...
 Az opera első nevezetes reformátora: abban a korban működött, amikor e műfaj - öncélú virtuóz áriák merő sorozatává válva - már feladta eredeti rendeltetését, a drámai kifejezést. Gluck, német születésű létére cseh és olasz zenei kiképzésben részesült (Milánóban Sammartini növendéke volt), és pályafutása is nemzetközi jelentőségű. Számottevő európai operasikerei után Bécsben volt udvari karmester, 1774-79 között a párizsi Nagyopera mutatta be operáit. Utolsó éveit Bécsben töltötte. Zenéjében sikerült megragadnia az antik dráma fenségének, hősei nemes jellemének meggyőző kifejezését.
...

 Mint az első idők sok szentjéről, Tamásról is csak néhány vonást őrzött meg számunkra a hagyomány. Alakja úgy áll előttünk, mintha valami régi festmény volna: ha a festő nem írta volna fölé a nevét, vagy nem festett volna rá egy szalagot, amiről leolvasható a kiléte, nem tudnánk megállapítani, kit ábrázol, annyira általánosak a vonások. Bizonyos mértékig így van ez minden szent esetében, aminek az az oka, hogy nem annyira a személyük a fontos, mint inkább az, amit az életük mutat nekünk, s amit az Egyház a szentté avatásukkal és az ünnepükkel elénk akar állítani.

...

 "... Az Úr megtestesülésének nyolcszáztizenkilencedik esztendejében Ügyek, -mint fentebb mondottuk- nagyon sok idő múltán Magóg király nemzetségéből való igen nemes vezére volt Scitianak, aki feleségül vette Dentumogyerben Önedbélia vezérnek Emese nevű leányát. Ettől fia született, aki az Álmos nevet kapta...
...Azonban isteni csodás eset következtében nevezték el Álmosnak, mert teherben lévő anyjának álmában isteni látomás jelent meg turulmadár képében, és mintegy reá szállva teherbe ejtette őt. Egyszersmind úgy tetszett neki, hogy méhéből patak fakad, és ágyékából dicső királyok származnak, ámde nem saját földjükön sokasodnak el. Mivel tehát az alvás közben feltűnő képet magyar nyelven álomnak mondják, és az ő születését álom jelezte előre, azért hívták őt szintén Álmosnak -ami latinul annyi mint szent-, mivel az ö ivadékaiból szent királyok és vezérek voltak születendők..." 

...

 "Minden idők legnagyobb norvég írója az 1920-ban irodalmi Nobel-díjjal jutalmazott Knut Hamsun, az impresszionista próza első számú mestere. Fő művét, egyben legismertebb alkotását találjuk ebben a kötetben. Az őserőt sugárzó remekmű az emberi fennmaradás és megélhetés lehetőségeit vizsgálja. A regény az ugart feltörő, otthont és családot teremtő paraszt házaspár kemény emberségének, büszke tragikumának történetét mutatja be. A lebilincselő elbeszélés kortól, politikától, minden befolyástól mentes és független, örök időkre szóló érvényes példát ad az emberi megmaradás, méltóság, a lehetséges kiteljesedés, az emberhez egyedül méltó élet lehetőségéről."

...
Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Erdélyi körutazás 4. - A természeti értékek
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák

vannak vidékek gyönyörű
tájak ahol a keserű
számban édessé ízesül
vannak vidékek legbelül
szavak sarjadnak rétjein
gyopárként sziklás bércein
szavak kapaszkodnak szavak
véremmel rokon a patak
szívemben csörgedez csobog
télen hogy védjem befagyok
páncélom alatt cincogat
jeget-pengető hangokat
tavaszok nyarak őszeim
maradékaim s őseim
vannak vidékek viselem
akár a bőrt a testemen
meggyötörten is gyönyörű
tájak ahol a keserű
számban édessé ízesül
vannak vidékek legbelül.

- Kányádi Sándor –

Erdély az egyik legcsodálatosabb tája a világnak. Égbe nyúló hegyek, zöld lankák, óriási fenyők, kanyargós hegyi ösvények, kristálytiszta források és patakok… az ember nem tud betelni vele. Talán ezt vártam a legjobban, amikor oda készültem.

Írtam már Parajdról, és az ottani ősi sóbányáról, ami persze emberi alkotás, és jogosan vetődhet fel a kérdés: hogyan lehet egy bánya szép? Hát lehet. Lehet, mert unikum a maga nemében, az óriási termekkel, a sós illattal, és azzal a tudattal, hogy ez is magyar, ha tetszik ez egyeseknek, ha nem. Sóvidék igazi érdekessége a sósziklák. A busz ablakából is remekül látszanak a szürkésfehér sósziklák, ahogy előbukkannak a zöld növénytakaró alól.
A Medve-tó, amiről szintén írtam már, valóban egy csodálatos képződmény. Akkora a sótartalma, hogy szinte lehetetlen benne elsüllyedni! A nevét onnan kapta, hogy alakja a kiterített medvebőrre emlékeztet. Több sósvizű tó is található a környéken, de a Medve-tó az, ami méltán megérdemli az „Erdélyi Balaton” nevet. Hosszú évtizedek óta jönnek ide a fürödni és gyógyulni vágyók. Érdekesség, hogy a strandot délután egy és három óra között bezárják; ugyanis a fürdőzők felkeverik a mélyebb rétegekben lévő 50 fokos vizet (a felszínen 20 fokos a víz) – így 2 óra alatt helyreáll az egyensúly.


A hegyek. Hát igen, a legtöbb embernek nem adatik meg, hogy ilyen csodálatos hegyeket lásson, mint amilyeneket itt találni! Kicsit irigylem az ittenieket, hogy ilyen gyönyörű környezetben élhetnek! Jómagam bakonyi vagyok, így a hegyek szeretete nekem természetes. Persze, képes vagyok órákon át csodálni a Mátrát, a Zemplént, vagy az Alpokat, de ezek a hegyek… Nem véletlen írta Wass Albert: Adjátok vissza a hegyeimet! Gergő barátom mesélte, hogy egy székely ismerősének mutatta meg büszkén a Bakonyt, hogy lám, nekünk is vannak hegyeink. A székely fiatalember nézte egy darabig, majd csak ennyit mondott: „Hegyek?!? Ezek csak dombocskák…” Gergő kicsit meg is sértődött ezen, de aztán amikor meglátta a Hargitát, a Kelemen-havasokat, a Görgényi-havasokat… Magam is így jártam ezzel. Azok valóban hegyek, s ahogy a nepáliak istenként tisztelik a hegyeiket, itt is érezni valami misztikus kapcsolatot az emberek és a hegyek, völgyek között.


Sokak számára, ha Erdély, akkor borvíz. A borvíz nem más, mint természetes szénsavas ásványvízforrás, kitűnő, tiszta, üdítő italt kínál a szomjazónak. Több helyen fürdőt is kialakítottak. Volt szerencsém megízlelni a csíksomlyói borvizet. Érdekes volt, hogy a forrás mellett több ember állt, egy bácsi szekérrel és rengeteg műanyag palackkal várakozott, és folyamatosan töltötte azokat a vízzel, és dobálta bele egy szekérbe. Gondolom vitte eladni – sokan egészítik ki csekély fizetésüket errefelé ilyen munkákkal. Érdekes, hogy arrafelé a szekereknek is van rendszámuk. Csíksomlyón volt a forrástól nem messze a barátok fürdője: kis medence a hideg, szénsavas vízzel.


Már említettem a hegyeket, de azokkal egyszerűen nem lehet betelni… Békás-szoros. És a Gyilkos-tó. Igen, az volt az a pont, a hely, ahol valóban elakadt a szavam. A Gyilkos-tó igazi természeti ritkaság. 1837-ben a nagy esőzések következtében a Békás-patak fölött magasodó Gyilkos-kő egy része leszakadt – hatalmas tömegről van szó! – és elzárta a patak folyását. A víz különleges kémiai összetétele konzerválódtak a fák – hátborzongató a tudat, hogy csaknem 180 éves fatörzsek állnak ki a tóból! A vízben lévő vastartalom megóvta őket a rothadástól. A tóban sem úszni, sem horgászni nem szabad, csónakázni viszont igen. Sajnos ez némileg rongálással is jár: számos fatörzs megsínylette a turisták „természetszeretetét”… De a látvány még megvan.
Maga a tó, amelynek eredetileg Vörös-tó volt a neve, onnan kapta a Gyilkos-tó nevet, hogy a földcsuszamlás maga alá temette a legeltető pásztorokat is, és a legenda szerint az ő vérük festette pirosra a vizet.


A Békás-szoros… Gergő barátom azt javasolta, hogy vigyünk magunkkal drótkötelet, mert „engem csak azzal lehet majd onnan kivontatni” – hát, ismer valahonnan. Csodálatos, szavakkal nem lehet leírni. Nem nagyzolás ez, valóban így van. Az ember kicsinyke paránynak érzi magát, hogy a 2-300 méter magas sziklafalak közötti szurdokban sétál. A hegyek tetején a 30-40 méter magas fenyők úgy tetszenek, mintha kis mohacsomók lennének… És ez egyben a történelmi Magyarország legkeletibb határa is. Igazi, lélegzetelállító látványosság az Oltárkő. Annak idején, a kommunista rezsim alatt egy ocsmány vörös csillag „díszelgett” az ormon. 1990-ben székely legények egy éjszaka felmásztak oda, leverték a förmedvényt és egy hatalmas keresztet állítottak. Fogalmam sincs, ezt hogyan tudták véghezvinni: úttalan utak, járhatatlan hegyoldalak… le a kalappal a székely erő és lelemény előtt! A fénykép sem tudja visszaadni a látványt.

Két vulkáni képződmény az, amit nem szabad kihagyni az Erdélybe látogatóknak: a Szent Anna tó és a Mohos-tőzegláp. Két ikertóról van szó, amelyek egy kialudt vulkán, a Nagy-Csomád két kráterében alakult ki.

 


A Mohos-tőzegláp, egy szunnyadó vulkáni kráterben kialakult 800 méter átmérőjű láp. Összesen 12 kis tószem, azaz kis nyílt víztükör van benne, a többi süppedő láp. A talaj rettentő savas, kevés a tápanyag, éppen ezért igen sajátos élővilága van, a hegyoldalban óriásira megnövő fenyők itt satnyák, alig embermagasságúak. Található még itt harmatvirág, amely egy rovarevő növény. Sok medve van a környéken, de ők sem mennek be, hanem a láp szélén lévő áfonyát eszik. És persze a kirándulók ételmaradékát. A láp egy része bejárható, pallókon, deszkákon lehet közlekedni, és megcsodálni a jégkorszakból itt maradt növényvilágot. Mindenképp maradandó élmény!


A Szent Anna tó, az előző ikertava, nem messze egymástól, szintén vulkáni kráter. Csak az esővíz táplálja, ezért rendkívül tiszta vizű. Épp ezért veszélyes is, a felszínen egy méterig meleg, de pár méterrel beljebb 15 méter mély is lehet, ott 10-12 fokos a víz. Elég sokan meghaltak már benne. Növényzet nem nagyon van benne, így halak sem. Maga a tó szinte teljesen szabályos kör alakú, a tenger szintje felett 950 méterrel, gyakorlatilag Délkelet-Európa egyetlen vulkáni krátertava. Természetesen kialakulásáról számos monda, legenda kering. Sok fürdőző lepi el a tavat nyáron. Érdekesség, hogy annak idején a Securitate is élénk figyelemmel kísérte az itt zajló fesztiválokat az előforduló rendszerellenes megnyilvánulások miatt.


Kis utazás után a Torjai-büdösbarlangba mentünk. Két ilyen létezik egész Európában, a másik a Vezúvon. Hihetetlen élmény volt! A barlang egy félbehagyott kénbánya. Iszonyatosan büdös, és életveszélyes! Egy méter magasságban ömlenek ki a kénes gázok, ez látszik a falakon – teljesen sárgára festette a kiáramló kén. A gyufa lángja elalszik úgy derékmagasságban. Komoly gyógyító erővel bír a barlang, érdemes „gázfürdőt” venni. Mofettának hívják az ilyen barlangokat, és komoly kúrákat is lehet venni. Kellemes, meleg érzés, ameddig ér a gáz átmelegíti az embert, és jótékony hatású. Hihetetlen volt! Viszont az ékszereket, órákat, elektromos berendezéseket kint le kell rakni, mert pillanatok alatt tönkremennek. A ruhára is vigyázni kell: volt, aki nekitámaszkodott a falnak, és az izzadtság a fallal érintkezve kénes savat produkált, és percek alatt tönkretette az inget, pólót…
Maga a hely egyébként nemcsak híres, hírhedt is: életüket elunt idős emberek választották a helyet öngyilkosságuk színhelyéül. Csak bele kell feküdni a barlangba, egy lélegzetvétel után elveszíti az eszméletét, s egy perc múlva halott. Nem messze van onnan a Gyilkos-barlang, ahonnan széndioxid és szén-monoxid áramlik ki: valóban gyilkos kombináció, de azt a barlangot ráccsal lezárták.


Az „Apor lányok feredője” valóban egyedi Európában: ilyen legközelebb Kolumbiában és Jáva szigetén található. Áramlik ki a gáz a földből, többféle, és a mélyedésekben meggyűlő esővíz állandóan pezseg. Ahova víz kerül, ott rögtön bugyogni kezd. Most összesen nyolc kisebb-nagyobb mesterséges medence van – 2 éve épültek – és mind pezseg! Rendkívüli látvány volt. Maga a víz hideg, igazából ez is „borvíz” de ennek olyan magas az ásványtartalma, hogy ártalmas. A fogzománc mészrétegét azonnal kikezdi. Nem fogott el a kísértés, hogy megkóstoljam…

Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007