2025. július 12. szombat,
Izabella, Dalma napja.
Kalendárium

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

 George Sandot nem hívták se George-nak, se Sandnak. Férfineve ellenére nő volt. Egy idoben a legolvasottabb, leghíresebb, sot leghírhedtebb regényíró volt egész Európában. Romantikus, olykor vadromantikus történetekkel szórakoztatta, egyszerre lelkesítette és botránkoztatta olvasóit, kritikusait, még az államférfiakat is. Hiszen eloharcosa volt a nok egyenjogúságának, küzdött a szerelem szabadságáért, ünnepelte a munka hoseit, hangos szót emelt az elnyomottak, az üldözöttek, a nyomorgók érdekében. A korai feministáknak ugyanolyan irodalmi példaképe volt, mint a korai szocialistáknak.

...
 Akik járatosak a magyar irodalom század eleji történetében, általában azt vallják, hogy A zöldköves gyűrű a legjobb magyar regények egyike. Ez a harmincesztendős korában meghalt fiatalember, aki előbb Kolozsvárott földrajz-történelem szakos tanárnak készült, majd Nagyváradon újságíró lett, és már közben tizenkilenc éves korában elnyerte egy történelmi regénypályázat első díját, huszonegy éves korától kezdve a budapesti újságok és folyóiratok legnépszerűbb szerzői közé tartozott, akinek novelláit ugyanolyan szívesen közölte a haladó Nyugat, a mérsékelten liberális-demokrata Pesti Napló és a szociáldemokrata Népszava. Mindenkihez tartozására mi sem jellemzőbb, mint hogy egyik regényét folytatásokban a katolikus egyházi érdekeltségű Élet, egy másikat a zsidó hitközség lapja, az Egyenlőség közölte.

...
 Az opera első nevezetes reformátora: abban a korban működött, amikor e műfaj - öncélú virtuóz áriák merő sorozatává válva - már feladta eredeti rendeltetését, a drámai kifejezést. Gluck, német születésű létére cseh és olasz zenei kiképzésben részesült (Milánóban Sammartini növendéke volt), és pályafutása is nemzetközi jelentőségű. Számottevő európai operasikerei után Bécsben volt udvari karmester, 1774-79 között a párizsi Nagyopera mutatta be operáit. Utolsó éveit Bécsben töltötte. Zenéjében sikerült megragadnia az antik dráma fenségének, hősei nemes jellemének meggyőző kifejezését.
...

 "Minden idők legnagyobb norvég írója az 1920-ban irodalmi Nobel-díjjal jutalmazott Knut Hamsun, az impresszionista próza első számú mestere. Fő művét, egyben legismertebb alkotását találjuk ebben a kötetben. Az őserőt sugárzó remekmű az emberi fennmaradás és megélhetés lehetőségeit vizsgálja. A regény az ugart feltörő, otthont és családot teremtő paraszt házaspár kemény emberségének, büszke tragikumának történetét mutatja be. A lebilincselő elbeszélés kortól, politikától, minden befolyástól mentes és független, örök időkre szóló érvényes példát ad az emberi megmaradás, méltóság, a lehetséges kiteljesedés, az emberhez egyedül méltó élet lehetőségéről."

...
Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Csend-lét
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák

Kinézek az ablakon. Elszívok egy cigarettát. Valójában nem dohányzom, vagyis nem mondható hiányérzettel összefüggésbe hozható cselekvéssorozatnak, inkább csak a hangulat kedvéért teszem. S most ilyen a hangulatom. Kifelé fújom majd a füstöt, ne menjen be a szobába, még akkor is, ha nincs senki, akit rajtam kívül zavarna. Több km hosszan ellátok a házak felett. Ablakaik – a közeliek, mint sötét szemek – a távolban ponttá zsugorodnak. A 2x2 sávos országút hosszú, üres fénycsíkja.
A rendőrlámpák sárga villogása. 
Holott tudom, az útnak nincs vége, nagyon messze mégis mintha a végét látnám. Belevész a sötétségbe. Valamiért a mélység érzetét kelti bennem. 
Néha egy elhaladó autó gumijainak surrogása, ilyenkor a fényszórók vagy hátsólámpák fényei. 
Valahol egy kutya ugatni kezd. Valahonnan egy másik válaszol neki. Talán beszélgetnek? Állati nyelven történő állati kommunikáció. 
Mindezt leszámítva csend van. 
Egyébként tökéletesre fejlesztettem életem csendélet-jellegét, az egyhelyben mozgás élményét, amelyben fikció (és remélhetőleg esztétika) minden, s melynek dinamikátlanságán csak Dalma időnkénti megjelenése képes változtatni. Visszatekintéseim ezekre az alkalmakra fikcióváltozatok, mivel egyetlen folyamatot sem vagyok képes teljes egészében ugyanúgy átélni. Az emberi elme utólagos átélése kvantáló, és történéseink megállított – felfutással, holtponttal és lefutással rendelkező – átélés-kvantumokba foglalható élmények, amelyek látszólagos egymásutánisága megteremti a mozgást, vagyis a valóság illúzióját; ezt csak a fikció szintjén élhetjük át újra és mondhatjuk el ismét. 
Cselekvéseink mozzanatai önmagukban magányosak, de ezek összefűzése – immár láncolata – azt az érzetet kelti, hogy mindennek a mozgatórugója én vagyok, hogy én teremtem meg a világot. A Világ tehát olyannak látszik, amilyennek én láttatom; illúzió és valóság, fikció és bekövetkezés… Hogy miért mondom el mindezt? Valójában magamnak dokumentálok. S ezen a ponton megint eszembe jut Ricoeur, aki azt állítja, hogy el kell mondanunk magunkat valakinek, ha másnak nem, akkor legalább a narratíva útján önmagunknak, mert ez a létezés egyik bizonyítéka, így lesz életünk hiteles… Momentán jobbat én sem tudok. 
Hideg van, fázom. Lehűlt a szoba, valamit fel kell vennem. 
És elégett a cigarettám is.


Az íráshoz még nem érkezett hozzászólás.
Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007