2025. július 12. szombat,
Izabella, Dalma napja.
Kalendárium

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

 George Sandot nem hívták se George-nak, se Sandnak. Férfineve ellenére nő volt. Egy idoben a legolvasottabb, leghíresebb, sot leghírhedtebb regényíró volt egész Európában. Romantikus, olykor vadromantikus történetekkel szórakoztatta, egyszerre lelkesítette és botránkoztatta olvasóit, kritikusait, még az államférfiakat is. Hiszen eloharcosa volt a nok egyenjogúságának, küzdött a szerelem szabadságáért, ünnepelte a munka hoseit, hangos szót emelt az elnyomottak, az üldözöttek, a nyomorgók érdekében. A korai feministáknak ugyanolyan irodalmi példaképe volt, mint a korai szocialistáknak.

...
 Akik járatosak a magyar irodalom század eleji történetében, általában azt vallják, hogy A zöldköves gyűrű a legjobb magyar regények egyike. Ez a harmincesztendős korában meghalt fiatalember, aki előbb Kolozsvárott földrajz-történelem szakos tanárnak készült, majd Nagyváradon újságíró lett, és már közben tizenkilenc éves korában elnyerte egy történelmi regénypályázat első díját, huszonegy éves korától kezdve a budapesti újságok és folyóiratok legnépszerűbb szerzői közé tartozott, akinek novelláit ugyanolyan szívesen közölte a haladó Nyugat, a mérsékelten liberális-demokrata Pesti Napló és a szociáldemokrata Népszava. Mindenkihez tartozására mi sem jellemzőbb, mint hogy egyik regényét folytatásokban a katolikus egyházi érdekeltségű Élet, egy másikat a zsidó hitközség lapja, az Egyenlőség közölte.

...
 Az opera első nevezetes reformátora: abban a korban működött, amikor e műfaj - öncélú virtuóz áriák merő sorozatává válva - már feladta eredeti rendeltetését, a drámai kifejezést. Gluck, német születésű létére cseh és olasz zenei kiképzésben részesült (Milánóban Sammartini növendéke volt), és pályafutása is nemzetközi jelentőségű. Számottevő európai operasikerei után Bécsben volt udvari karmester, 1774-79 között a párizsi Nagyopera mutatta be operáit. Utolsó éveit Bécsben töltötte. Zenéjében sikerült megragadnia az antik dráma fenségének, hősei nemes jellemének meggyőző kifejezését.
...

 "Minden idők legnagyobb norvég írója az 1920-ban irodalmi Nobel-díjjal jutalmazott Knut Hamsun, az impresszionista próza első számú mestere. Fő művét, egyben legismertebb alkotását találjuk ebben a kötetben. Az őserőt sugárzó remekmű az emberi fennmaradás és megélhetés lehetőségeit vizsgálja. A regény az ugart feltörő, otthont és családot teremtő paraszt házaspár kemény emberségének, büszke tragikumának történetét mutatja be. A lebilincselő elbeszélés kortól, politikától, minden befolyástól mentes és független, örök időkre szóló érvényes példát ad az emberi megmaradás, méltóság, a lehetséges kiteljesedés, az emberhez egyedül méltó élet lehetőségéről."

...
Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Gottfried Benn: Szép este
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák

Keskeny úton jöttem, mindig ezen jártam,
de most fehér fénnyel gyúl az este.
Mintha e táj elhanyatló őszre váltan
állna, noha nyár van estelente.

Fehérlő ernyőket virágzott az ég,
és az összes felhő kéklőn szállt fel.
Arany lett a szegényeken e szentség,
fel-felgyúló nevetésekkel.

De megijesztett, hogy a lelkem már itt
múló évek alatt szapora lom -
Megújulok, mert ez kéklőn fénylik,
s múlttá lett egy órára a bánatom.

                                        

                           

Schöner Abend

Ich ging den kleinen Weg, den oft begangenen,
und diesen Abend war er seltsam klar,
man sah ihn schon als einen herbstbefangenen,
obschon es mitten noch im Sommer war.

Die Himmelsblüte hatte weisse Dolden, die
Wolken blätterten das Blau herab,
auch arme Leute wurden golden,
was ihrem Antlitz Glück und Lächeln gab.

So auch in mir, — den immer graute
früh her, verschlimmert Jahr um Jahr
entstand ein Sein, das etwas blaute —
und eine Stunde ohne Trauer war.

                        

csak regisztrált felhasználó olvashatjaKovács Anikó
[egyéb] érkezett: 2009.05.10. 21:13:07 (csak regisztrált tag olvashatja)
Jaj, Zsolt, olyan nem szívesen mondok én ellent Neked - de most kénytelen vagyok...
Igaz, a három Benn közül talán-talán ez még olvasható, emészthető, picikét (de csak éppenhogy!) befogadható...A három közül ez még talán...
Talán.
...de ha nagyon őszinte akarok lenni, bevallom, ez sem tetszik. Nincsen benne egyetlen olyan sor sem, amelytől megremeg a gyomrom, alig veszek levegőt, és falom a sorokat...Nincs semmi olyan, amitől egy Vers számomra hatalmassá válik, s azzá válok magam is a tükrében, és gyönyörűséget nyújt.
Ez nem nyújt semmit.
Vagyis de...
Egy nagy, égető sóhajt, hogy jaj Istenem, de rossz...

Szegény Böjte Jancsi - ezért a fordításért kár volt.
Ha nem hozza ezt a verset (és főleg a másik kettőt!!!) akkor nem rombolta volna le bennem a Bennről alkotott feltétlen szeretetemet.
Az történt, hogy ezután mindig fenntartással fogom Benn verseit elkezdeni olvasni, tudva, hogy esetleg beleszaladhatok egy rémségbe is...
Sajnálom, ha csalódtál bennem...
csak regisztrált felhasználó olvashatjaPaál Zsolt
[egyéb] érkezett: 2009.05.10. 13:57:47 (csak regisztrált tag olvashatja)
Benn nemcsak a prózavers nagyja volt, hanem gyönyörű "hagyományos" verseket is írt. Íme egy remek példája annak, hogy Benn Rilkéhez, Traklhoz méltó költő volt.
Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007