2025. április 30. szerda,
Katalin, Kitti napja.
Kalendárium

SZENT GYÖRGY HAVA  Bika
 

Április elseje. Hajdan sok népnél évkezdő nap volt, a tavaszi napéjegyenlőséget, az újjáéledő természetet ünnepelték. Amikor a naptárreformmal január elseje lett az év első napja, április első napja "komolytalan" újévvé vált. Nálunk a diákság terjesztette beugrató tréfák nyugati eredetűek.
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

A Novgorod melletti Onyegben született. Apja dúsgazdag földbirtokos volt, vagyonát azonban eltékozolta, és mire Rachmaninov kilencéves lett, már teljesen elszegényedtek. 1882-ben lett a pétervári konzervatórium növendéke, majd 1885-ben a moszkvai konzervatóriumba került, itt ...

Andersen mindenekelőtt meseíró. Aki a nevét hallja, annak azonnal valamelyik közismert meséje jut az eszébe. Holott finom formájú érzelmes és elegánsan gúnyos verseket is írt. Drámai próbálkozásai már ifjan ismertté tették a nevét írói körökben. Később izgalmas, kalandos regényei szélesebb körben is olvasókra találtak. De 30 éves korában - pénzkeresés céljából - meséket kezdett írni egy olcsó füzetsorozat számára. És ezek váratlanul híressé, majd rövid időn belül világhíressé tették. Kezdetben egy kicsit szégyellte is ezt a főleg gyerekeknek szóló műfajt, de a váratlan siker folytán fel kellett ismernie, hogy ehhez van igazi, rendkívüli tehetsége. Ezért élete további, negyvennél is több esztendeje alatt a meseírás lett a fő műfaja. Manapság - és már régóta - meséit adják ki újra meg újra: idáig több mint 80 nyelven jelentek meg. Ez pedig igen nagy gyűjtemény, hiszen 70 évre terjedő élete folyamán 156 mesét írt. Némelyiket annyiszor és oly sokat utánozták, mesélték újra, hogy már népmesének tűnik....

Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön. Tanulmányait a falu iskolájában kezdte, ennek befejeztével azonban nem a hagyományos, szinte egész életen át tartó határőr szolgálatba lépett, hanem apja közbenjárásának köszönhetően továbbtanulhatott Erdély nagyhírű protestáns kollégiumában, a nagyenyedi Bethlenianumban. Minden bizonnyal az itteni ingyenes oktatás volt az oka, hogy apja a Kőröstől mintegy 300 kilométerre fekvő gimnáziumba küldte fiát.

...

 HARMINCHATODIK SZÜLETÉSNAPOMON

Állj meg, szívem, betelt ím az idő.
   Ha mást már nem dobogtatsz, mért dobognál?
De nem! Bár nincs szív, érted hevülő,
   te csak lobogjál!

Nagy lombhullásban állnak napjaim.
...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Nagy magyar irodalomtörténészek 8. Várkonyi Nándor
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák

Várkonyi Nándorról keveset mondunk, ha csak irodalomtörténészi mivoltában mutatjuk meg az utókornak. Valójában az egész emberiség és az emberi történelem érdekelte, a régmúlt ködébe kevesen vetettek bátrabb és messzebblátó pillantást, mint ő.
Ugyanakkor szenvedélyes szeretettel mutatta meg a magyarságát, annak belső erőiből szerveződött eidoszát.
Az irodalomtudomány doktora volt, jól ismerte az egész európai irodalomtörténetünket, s a modernkor magyar irodalomtörténetének egyik legmélyebb és legbiztosabb ítéletű ismerője volt.
A XIX. század legvégén született, s egész életét meghatározta a pannon táj és művelődéseszmény. Habár életének egy részét a fővárosban töltötte, életművének egy szegletét a Dunántúl nyugatias-antikos szellemének megrajzolására fordította. (Magyar Dunántúl).
Mint a világirodalom ismerője, Paul Claudelről, a katolikus irodalom nagy megújítójáról és a nagy belga lírikusról, Verhaerenről írt esszéje a legizgalmasabb kitekintések.
Másrészt orientológiát is hallgatott, s már egészen fiatalon vonzotta a történelem azon ismeretlen vidéke, melyhez oly kevesen merészkednek és jutnak el.
Korán megismerkedett az angol, francia és német archeológiai kutatások eredményeivel, s jól ismerte ezek magyar vonatkozásait is.
Ugyanakkor vonzotta a német szellem- és kultúrtörténeti iskola is, különösen Spengler művei hatottak gondolkodására. A Der Untergand des Abendlandes (A Nyugat alkonya), a Der Mensch und Technik (Ember és gép) és a Reden und Aufsätze (Beszéd és írás) részben irányították a prehistorikus emberiségről való gondolkodását, de Várkonyi felmérhetetlenül hatalmas olvasottsága lehetővé tette, hogy mindent belesűrítsen híres kultúrtörténeti fejtegetésébe, a Sziriat oszlopai című művében. Külön fejezetet szentel Fritz Noetling zseniális műve, a Die kosmischen Zahlen der Cheops Pyramide (A Keopsz piramis mint kozmikus matematikai szimbólumrendszer) című munkájának, melyben a matematikus Noetling a Keopsz piramis geometriájában megtalálja a Föld adatainak, a Föld-Nap távolság és egyéb csillagászati összefüggések visszahatását az egyiptomiak spirituális gondolkodására.
Várkonyi szellemfilozófiai és irodalomtudományi művei sem jelenhettek meg a bolsevizmus éveiben, a Sziriát oszlopai is csak csonkítva láthatott napvilágot Várkonyi szellemiségét meggyalázó előszó kíséretében.
Fiatalemberként katonai szolgálatot teljesített az I. világháborúban, azonban 1917-ben leszerelték egyre elhatalmasodó siketsége miatt. Később teljesen elvesztette a hallását, s ezért a könyvtár lett számára az a szellemi horizont, melyen térben és időben senki nem jutott messzebbre az akkori Magyarországon. Még Hamvas és Kodolányi sem, akikkel Várkonyit – egyébként helytelenül – szokás összekötni, hiszen Kodolányi regényíró volt, és gyakran került kapcsolatban olyan destruktív szellemi áramlatokkal, mint a marxizmus vagy a freudizmus, addig Várkonyit szellemi orientációja a szellemtudományok és a szellemi jobboldalhoz kötötték. Hamvas Béla pedig inkább spiritualista volt, a keleti tanokat felölelő roppant olvasottsága és a nyugati kultúra tisztelete őt egy általa alapított és ebben a helyét azóta is betölthetetlen irányzathoz sodorta.
Várkonyi azonban mindvégig klasszikus értelemben vett tudós is volt, és a modern magyar irodalom egyik legjelentősebb ismerője saját korában. Két vaskos monográfiája is megjelent a modern magyar irodalomról, bár a második az első átdolgozott változata, mégis Várkonyi nemcsak a könyve tartalmát módosította, hanem szemléletében is akadtak változtatások.
Ebben a műben kíméletlenül leleplezi a Nyugat politikai orientációját, és azokat a negatív tendenciákat, melyeket a Nyugat zsidó származású írói, költői és mecénásai a magyarság ellenében képviseltek. Ezért nem jelenhetett meg a Modern magyar irodalom és annak átdolgozása Az újabb magyar irodalom a mai napig új kiadásokban.
Várkonyi ezekben mindent elmond a 1880-tól a húszas és harmincas évek magyar íróiról. E művet is a bámulatos mennyiségű ismeretanyag, a józan ítélőképesség és a költői szépségekben vibráló szépirodalmi stílus jellemzi.
Számtalan tanulmányt írt kortársairól, de legalább annyira vonzotta a régi magyar irodalom története, mint saját közvetlen koráé.
Mindemellett Petőfi személyének is kutatójává lett, de elsőként fedezte fel az irodalomtörténet szociológiáját.
Érdekes összefoglaló műve az Írás története, mely ugyan nem tartozik a legjobb művei közé, inkább a korábban e témában írt művek rendszerező és pragmatikus összefoglalása.
Várkonyi is azon tudósok közé tartozott, akik a tudományos gondolkodás felett állva megmaradtak az emberiséget és a magyarságot rajongva szemlélő nagy mesélőnek.


Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007